Архивни новини от 2010 г.

 

2010: Годината на златото и среброто

Цената на златото скочи с 27% през тази година и с 460% за последното десетилетие, докато среброто бележи още по-фантастичен ръст от съответно 72% и 600%

Ако 2008 бе годината на финансовата криза, а 2009 - годината на отскок на фондовите борси, то за 2010 може да се каже, че премина под знака на поредицата от рекорди при златото и среброто.

Цените на акциите набираха скорост на няколко пъти през годината, след което се връщаха отново назад, повлияни от несигурността за възстановяването на световната икономика.

Междувременно цената на златото скочи над 1430 долара за тройунция на 7 декември в сравнение с 300 долара за тройунция през 2000 г. и около 700 долара за тройунция преди малко повече от две години.

Голямата неизвестност за това как ще се отрази на инфлацията инжектирането на пари във финансовата система от страна на Федералния резерв се сочи като един от основните двигатели за поскъпването на златото. От друга страна за това помогнаха и опасенията от появата на дефлация в САЩ и други от големите развити икономики, по думите на Джордж Сорос.

Той предвидливо посочи, че комбинацията от дефлационен натиск и страх от инфлация е идеална предпоставка за поскъпване на златото. От инвестиционната компания Euro Pacific прогнозираха, че златото може да скочи до 1800 долара за тройунция през 2011 г. Техните прогнози за цената на метала през последните две години са били най-точни, показа скорошно проучване на Bloomberg.

Бързото покачване на цената на златото започна преди три години, когато централните банки по целия свят, начело с Федералния резерв, увеличиха силно паричното предлагане в усилията си да се справят с ипотечната криза. От Goldman Sachs прогнозираха наскоро, че ценните метали ще бъдат най-печелившите активи и през следващата година.

Опасенията, че правителствата могат да си послужат с инфлация, за да обезценят големите държавни дългове, както са правили и преди, също изиграха своята роля за поскъпването на златото и среброто, които се приемат за алтернатива на книжните валути.

Златото и среброто са сред активите, които се представят най-силно не само през тази година, но и за цялото изминало десетилетие. Цените им са скочили с около 460% и 500% в сравнение с 2000 г., а търгувалите с тях през тази година са реализирали 26% и 72% печалба съответно.

Силното представяне на среброто се дължи отчасти на това, че е по-достъпна алтернатива на златото. Среброто обаче се използва по-активно от в индустриалното производство от златото - около 50% от търсенето му идва от този сектор, докато при златото делът е само 9%. Това показва, че растящата цена на среброто може да отразява и оптимизма за възстановяване на икономиката.

Повишението в цените на двата метала се обяснява и с по-голямо търсене в развиващите се икономики, начело с Китай. Покупките на злато от Китайската централна банка нараснаха до 209 тона през първите десет месеца на тази година, което е четири пъти повече от цялата 2009 г., при положение че Китай е най-големият производител на метала в света.

Още по темата

По този начин обаче централната банка намалява дела на щатския долар във валутните си резерви, които са най-големите в света. Същият подход възприеха и редица други централни банки извън САЩ и Европа, а тази година се очаква да стане втората поред, в която централните банки увеличават запасите от злато.

Тенденцията може да се запази и през 2011 заради напрежението на валутните пазари покрай разразилата се по-рано през тази година „валутна война“. Малко след това ръководителят на Световната банка Робърт Зелик прикани за създаване на нова валутна система, която да се базира на няколко резервни валути и да взема под внимание ролята на златото като индикатор за очакванията за инфлацията и бъдещите валутни курсове.

Ниските лихвени проценти, печатането на пари, търсенето на злато от централните банки, намаляването на производството, търсенето от борсово-търгувани фондове и недоверието към книжните пари – всички тези фактори тласкаха цената на двата метала нагоре през тази година.

Какво би могло да спре поскъпването на златото? Възходът може да спре, ако доларът се засили срещу другите валути, дълговата криза в Европа утихне, Китай овладее инфлацията, но без да навреди на икономическия си растеж, световната икономика се стабилизира, а реалните лихвени проценти станат положителни. Всичко това е белязано от голяма неизвестност и зависи от мерките на правителствата и централните банки по света.

Разбира се, някои смятат, че растящата задлъжнялост на САЩ и липсата на план за овладяването й ще вдигне лихвените проценти, по които американското правителство се финансира. Те ще скочат, а това ще подкрепи курса на долара, което по дефиниция е негативно за доларовата стойност на златото. Трети виждат в златото поредния инвестиционен балон, който няма да оправдае фантастичните прогнози на мнозина.

Всичко това показва за пореден път, че всеки пазар предлага възможности, от които печели този, който може да долови най-добре пазарните настроения.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Китай жадно поглъща злато

Вносът в страната се е увеличил петкратно тази година, което превръща Китай в основен купувач на пазара на метала

Вносът на злато в Китай е нараснал силно през настоящата година, което превръща страната в основен купувач на международния пазар за пръв път от години, съобщава Financial Times. Към момента Китай е една от страните с най-голям добив на злато в света.

Увеличаването на вноса, което се дължи на опитите на инвеститорите да се застраховат срещу висока инфлация, доближава Китай съвсем близо до изместване на Индия от първото й място като потребител на злато в света.

През първите десет месеца на 2010 г. в Китай са внесени над 209 тона злато, което е петкратен ръст спрямо същия период на миналата година, показват официални данни. Такива се предоставят сравнително от скоро, тъй като в миналото Китай пазеше информацията като тайна.

„Инвестициите са това, което движи търсенето на злато. Хората нямат никакви по-добри опции. Погледнете фондовите борси и пазара на имоти – там може да се претърпят огромни загуби“, коментира Цай Минган от борсата за ценни метали в Пекин.

На държавно ниво потреблението на злато в Китай се стимулира, като през август бяха въведени мерки за създаване и регулация на местния пазар на злато. Сред тях бе и даването на разрешение на по-голям брой банки да внасят злато.

Данните за силно търсене на злато в Китай мже да предизвикат нова вълна на поскъпване на метала, коментират анализатори. Преди около месец благородният метал достигна исторически рекорд от 1424,10 долара за тройунция.

Коригирани с инфлацията обаче, цените в момента остават далеч от върха от 1980 долара за тройунция, отчетен през 80-те години.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Затягат режима за продажби на отпадъци от черни и цветни метали

До 100 000 лв. ще глобяват за търговска дейност със скрап без лиценз

При търговията с отпадъци от черни и цветни метали ще се изискват сертификати за произход и писмени договори, а на площадките за изкупуването на суровината ще бъде въведено 24-часово видеонаблюдение. Това предвиждат част от промените в Закона за управление на отпадъците, които бяха обсъдени на дискусия в парламента от министрите Нона Караджова, Цветан Цветанов и Трайчо Трайков, съобщиха от Министерство на околната среда и водите (МОСВ).

За да се решат ескалиращите проблеми, свързани с кражбите на железопътна инфраструктура и електропроводници, ще се забрани физически лица да предават черни и цветни метали, които нямат битов характер.

Търговската дейност с отпадъци от черни и цветни метали, които представляват кабели и електропроводници, елементи и части от подвижния железопътен състав, железния път, осигурителни системи и всякакви инсталации към тях, на всякакви части от пътната инфраструктура (пътни знаци, мантинели, метални капаци от шахти, части от уличното осветление и др.) ще се извършва само при издаден сертификат за произход и сключен писмен договор.

Ограничението ще важи и при предаването на съдържащи метал паметници на културата, части или елементи от тях.

Броят на площадките ще бъде намален, те ще бъдат с 24-часово видеонаблюдение, а санкциите при кражби на метали ще бъдат драстично увеличени с промени в Наказателния кодекс.

За търговска дейност с метални отпадъци без лиценз или за дейност в неговото нарушение в момента най-високата глоба е до 20 хил. лв. Предвижда се глобите за нарушение на режима за търговия да станат от от 5000 до 100 хил. лв.

Официалната полицейска статистика регистрира бум на този вид кражби през последната година. Според презентация в сайта на МОСВ от началото на 2010 г. са извършени 250 посегателства над вагони, превозващи скрап, случаите на кражби на части от вагони и локомотиви са 73, а посегателствата над жп инфраструкрата – 899.

1,9 млн. лв. е стойността на откраднатите през тази година съоръжения от мрежата на електроразпределителното дружество ЧЕЗ. От ЕВН отчитат щети за 405 хил. лв.

До 13 декември в трите министерства - на икономиката, екологията и на вътрешните работи, ще се приемат писмени предложения и становища по промените в закона. На 17 декември ще се проведе ново обществено обсъждане в Министерството на икономиката и енергетиката. Целта е на 12 януари 2011 г. проектът да бъде предложен за приемане на заседание на Министерския съвет.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Стъпка напред във възстановяването на износа на редкоземни метали от Китай

Япония е най-големият вносител на редкоземни метали, а доставките от Китай бяха спрени през септември

Китай е улеснил износа си на редкоземни метали за Япония след известен период, в който доставките бяха прекъснати, съобщи Bloomberg, позовавайки се на японското търговско министерство.

Проучване на министерството е установило, че 16 японски компании са отчели подобряване на ситуацията с китайските митници. В един от случаите дори е започнало товарене на суровини за доставка, по думите на министъра на търговията на Япония Акихиро Охата.

Той е изразил надежда, че износа на редкоземни метали от Китай за Япония ще се възстанови до нормализиране на ситуацията.

Още по темата

Миналата седмица Охата е постигнал напредък по въпроса при разговорите си с китайския си колега Джан Пин по време на форума на организацията за икономическо сътрудничество в Азиатско-тихоокеанския регион.

Сега японският министър е обявил, че очаква доставките на металите, които се използват в производството на хибридни автомобили и радарни системи, да се възстановят следващата седмица.

Японските власти обявиха, че Китай е блокирал износа си на въпросните метали, след като китайски риболовен кораб се сблъска с лодки на японската брегова охрана в близост до острови, върху които и двете страни предявяват претенции. Китайското търговско министерство обаче отрече през септември да е налагана забрана върху износа за Япония.

Япония, която е най-големият вносител на редкоземни метали, предприе действия за диверсифициране на източниците си на доставки, разработване на заместители на металите, както и рециклиране на минералите.

От анкетираните компании 11 са посочили, че все още очакват да видят подобрение на вноса от Китай.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

НАП продава 188 кг злато и скъпоценни камъни

От агенцията очакват до края на годината от продажбата на благородните метали в хазната да влязат над 5 млн. лв.

До края на годината се очаква Националната агенция за приходите (НАП) да обяви търгове за около 188 килограма изделия от благородни метали и скъпоценни камъни, съобщиха от агенцията. 

На сайта на НАП вече могат да се видят подробности по обявените в Пловдив, Бургас и София търгове. На тях за продан се предлагат около 82 килограма златни, платинени и сребърни изделия с инкрустирани естествени и синтетични камъни.

Наддавания за още около 106 килограма златни изделия ще бъдат обявени до края на годината. Това ще стане, след като завърши оценката на бижутата от външни експерт-оценители.

Всички накити са отнети в полза на държавата след опит за контрабанден внос през Свиленград, Калотина и други митнически пунктове. В момента благородните метали се съхраняват в банкови трезори.

Бижутата са с разнообразно качество и в различни стилове. Така например, по-голямата част от златните накити в столицата са 18 карата, но има и от 14 карата. Предлаганото в Пловдив злато пък е с червени примеси от мед.

Оценката на външните експерт-оценители показва, че средната стойност на бижутата зависи от качеството, каратите, актуалността им и изработката. От НАП очакват до края на годината от продажбата на благородните метали в хазната да влязат над 5 млн. лв.

Участие в търговете се заявява чрез внасяне на депозит, който представлява 20% от началната продажна цена на съответната група накити, за която кандидат-купувача смята да наддава. Ако един купувач участва за няколко групи бижута, трябва да посочи отделна цена за всяка от тях.

В търга могат да се включат частни лица и фирми, които са регистрирани в Министерството на финансите, съгласно Валутния закон.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Изтъргуваха се 5,9% от капитала на Норд холдинг АД

Лъки Банско ЕООД е придобило 2,9% от капитала на търговеца с метали, след апортна вноска

През миналата седмица са изтъргувани 3,63 млн. акции или 5,9% от капитала на Норд холдинг АД, един от големите търговци на метали у нас.

Собственици на капитала на Норд холдинг АД към 28 юни 2010 г. са били Борислав Малинов с 49,1 млн. акции и Александър Малинов с 10,8 млн. акции.

Също така през миналата седмица Централен депозитар АД е вписал увеличение на капитала на Норд холдинг АД с 1,82 млн. акции или 2,9%, като увеличението е с апортна вноска и акциите са записани от Лъки Банско ЕООД. Апортната вноска представлява хостел Лъки Банско, сгради в Благоевград и други.

Едноличен собственик на Лъки Банско ЕООД е Флоу стар шипинг корп., регистрирано в Панама. Представляващ Лъки Банско ЕООД е Борислав Малинов, който е основният собственик на Норд холдинг АД.

Норд холдинг АД е учреден през 1995 г. с фокус върху събирането, обработката и търговията с метални отпадъци. По негови данни има дял от 22% на пазара на отпадъци от черни метални и 16% дял на пазара на отпадъци от цветни метални в България.

За 2009 г. Норд холдинг АД отчита 1,5 млн. лв. печалба, спрямо 1,35 млн. лв. печалба за 2008 г., въпреки спадът на продажбите с 51% на годишна база до 74,4 млн. лв. за 2009 г.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Влияят ли рекордите на златото на бижутерския бизнес в България?

Някои търговци не са повишили цената на продуктите си въпреки ръста в цената на метала, но всички са единодушни, че кризата е свила пазара драстично

Влияят ли рекордите на златото на бижутерския бизнес в България?

Ако искате да инвестирате в бижута, изберете злато и диаманти. Снимка: 5-avenue

През последните няколко месеца цената на златото бележи ръст и постига нови рекорди на световната борсова сцена. Поредицата от повишения в цената доведе метала до нива от над 1 360 долара за тройунция.

Как се отразява това на родните производители на бижута от благородния метал, променила ли се е цената на златото у нас под влияние на световните кутировки и купуват ли българите повече злато като форма на инвестиция?

Проучване на Investor Style потърси отговорите на тези въпроси сред фирми и студиа, занимаващи се с изработка, продажба и покупка на бижута.

Според Надежда Петрова, специалист маркетинг и реклама в 5-avenue, първият у нас онлайн магазин за луксозни стоки, хората се насочват не към чисто златните бижута, а към тези от злато и диаманти, когато търсят къде да инвестират парите си в областта на ювелирните изделия. В това няма нищо странно имайки предвид, че предмет от чисто злато едва ли ще повиши драстично цената си в бъдеще. Причината за това е, че в стойността на бижутата обикновено водеща роля има не цената на материала, а тази на труда, вложен в изработката му.

Ето защо, освен ако предметът няма особена история и не е принадлежал на знаменитост, вероятността след години да бъде продаден за много по-голяма сума, отколкото е бил закупен, е минимална.

Тъй като 5-avenue се занимават с продажбата основно на бижута от злато с диаманти, на крайната цена влияе не само стойността на златото, но и тази на скъпоценните камъни, която, обвързана с долара, също бележи ръст с близо 20% в последно време. Цялото това повишение няма как да не се отрази на крайната цена, а в напоследък тя е доста динамична, казва Надежда Петрова.

„Случва се дори клиент да си поръча бижу, което ще стане готово след определено време, но пет дни преди доставката аз не мога да кажа каква е цената му, защото цените се променят доста бързо.“

Диамантите не са борсова стока, поради което не подлежат на регулирана пазарна търговия. Въпреки това обаче стойността на скъпоценните камъни играе голяма роля за крайната цена на бижутата.

На въпроса дали се наблюдава промяна в търсенето на златни бижута, отговорът е положителен. „Промени в търсенето се забелязват предимно заради кризата. Златните бижута с диаманти попадат в категорията стоки „мога и без това“, което доведе и до спад в оборота на фирмата.“

Масово предпочитани са пръстени на цена между 2 и 3 хил. лв, които са от злато и диаманти, а от средни клас цени и търсене са бижутата до 10 хил. лв, посочва Петова. На пазара се предлагат и пръстени с цена над 20 хил. лв., но търсене за тях не е имало както преди кризата, така и сега.

 

Според друг представител на бранша, фирмата Den-Don, която освен с продажба на бижута, се занимава и с изкупуване на ювелирни изделия от благородни метали, пазарът на бижута се е свил драстично. Цената на златото у нас не се е променила, забелязва се ръст само в долари, но в националната ни валута стойността на благородния метал не е претърпяла промяна, твърдят от компанията.

Обяснение на това разминаване в цените у нас и по света на златото могат да бъдат открити в няколко направления – вероятно бижутерите, които не са повишили цените на бижутата, са се запасили с благородния метал и не търпят влиянието на световната цена на златото. Не са малко и онези, които освен продажба, се занимават и с изкупуване на злато, което използват за собствено производство. Това също е фактор, който влияе за запазване на цената на вътрешния пазар на постоянни нива.

Онези, които не купуват злато на по-високи цени, не повишават и цените на бижутата. Този факт обаче не спасява търговците, защото поради кризата българите са свили потреблението си на този тип стоки драстично, ограничавайки се само до поводи като сватби, кръщаване и годежи, казват от Den-Don. Стагнацията не е от скоро, а продължава вече година. Има запитвания за продажба на златни бижута от страна на хора, но и те не са толкова много, казва представител на фирмата.

Според друга компания на българския бижутерски пазар Virtuosa, цената на златото на българския пазар се е повишила заради влиянието на международните тенденции.

Това обаче не е основната причина за стагнацията на пазара на накити от благородни метали. Кризата, която е намалила покупателната способност на българите, е основната причина за намаляване и на търсенето. Повишаването на цената на търсенето и предлагането също е част от световната тенденция за благородния метал. В период от 4 години златото е поскъпнало близо три пъти, припомнят от Virtuosa, което няма как да не се отрази и на вътрешния ни пазар.

Средната сума, която българите биха отделили от джоба си, за закупуването на бижу, е между 300 и 800 лв, понякога и малко над 1 000 лв, казват още от бутика.

Въпреки че този бизнес не прави изключение от общата картина и стагнацията в него е ясно очертана, производителите и търговците не виждат изход от кризата, който да се задава скоро. Краят на тази година е прекалено близо, а и зимата като цяло е доста застинал период за развитието на българския бизнес, казват от Virtuosa. Ето защо светлина в тунела може би ще се появи в средата на следващата година, не крият надеждите си търговците.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Очакват скок на сделките в рудодобива и металообработващата индустрия

Акциите остават предпочитан източник на капитал в сектора на рудодобива и металообработващата промишленост в света

Стойността и броят на сделките в добивната и металообработващата индустрии се очаква да скочат в световен мащаб благодарение на конкуренцията за осигуряване на суровини, се казва в анализ, изготвен от Майк Елиът от Ernst & Young.

Броят на сключените сделки през първата половина на 2010 г. е с 20% (общо 544) повече от същия период на предишната година, докато стойността на сделките е с 46% по-голяма (40,6 милиарда долара). „Активността на транзакциите се е повишила в края на 2009 г. и продължава да набира скорост”, допълва Елиът.

В неговия анализ се казва, че „ очакванията са световните диверсифицирани инвестиции в минната промишленост да покажат стремеж за нови придобивания. И в тази връзка вероятно ще сме свидетели на значително обединяване на северноамериканския пазар, който през първата половина на 2010 г. доминира при големите сделки и това ще продължи и през следващите 6-12 месеца.”

Докато Австралия беше водеща инвестиционна дестинация през 2009 г., Канада е първенец за първата половина на тази година, Латинска Америка също демонстрира чувствителен ръст на дейността.

Сигурността на ресурсите продължава да бъдат движеща сила за ръста на сключените сделки при производството на метали. Други фактори, които допринасят за процеса, са подобрените парични потоци и наличие на капитали за сключване на сделки.

Що се отнася до набиране на средства за финансиране, акциите остават предпочитан източник на капитал в сектора, се казва в анализа на Ernst & Young. Докато през миналата година предимно големи предприятия в минната промишленост предприеха увеличаване на капиталите си, през тази година средно големите компании са по-активни в набирането на средства от пазара.

„Още известно време ще продължим да виждаме предпочитание към самостоятелно набиране на капитал, поради липсата на възможностти за банкови кредити, особено за средно големите компании,” коментира Елиът.

Близо две трети от отпуснатите кредити за полугодието са насочени към преструктуриране или разширяване на съществуващите линии за финансиране, се констатира още в анализа.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Анализатори: Златото може да стигне 1500 долара до декември

Инвестиционният фонд на Джордж Сорос е един от най-активните купувачи на ценния метал през тази година

Инвеститорите са закупили достатъчно количество злато през тази година, с което могат да се напълнят два пъти трезорите на Швейцарската централна банка, след като цената на метала достигна рекордните 1266,50 долара за тройунция през юни тази година, пише Bloomberg.

Златото поскъпва през последните девет години, като според някои от най-точните анализатори цената му ще продължи да расте и през следващата година, като може да премине 1500 долара за тройунция, без значение от това какво ще се случи с развитието на икономиката.

Средните прогнози на анализаторите, интервюирани от Bloomberg, сочат, че цената на златото може да стигне 1500 долара още до декември тази година, което е с 21% над сегашните ценови нива от 1 235 долара за тройунция.

Според анализаторите на Deutsche Bank, които са прогнозирали най-вярно как ще се търгува златото от началото на тази година, металът може да поскъпне до 1550 долара за тройунция през 2011 г.

Най-активно търгуваните в момента фючърси на златото са тези за доставка през декември по цена от 1500 долара за тройунция, което е с 18% над рекордните му ценови нива от 21 юни.

Според Ойген Вайнберг, анализатор в Commerzbank във Франкфурт, цената на златото ще се повиши до 1400 долара през 2011 г., независимо от състоянието на икономиката. В случай на бързо икономическо възстановяване той очаква поскъпване на метала заради по-голямото търсене на бижута, а в случай на повторен спад според него ще има повишено търсене от страна на инвеститорите, които приемат златото като по-безрисков актив.

През последните два месеца средните прогнози на анализаторите за цената на златото са се вдигнали с много по-бързи темпове, отколкото тези за останалите ценни метали, показва проучване на Bloomberg.

Борсово търгуваните фондове, които инвестират в злато, са увеличили количеството на притежавания от тях ценен метал до над 2075 тона през август, което е близо до рекордната стойност в исторически план, отбелязана в началото на юни. В рамките на тази година те са добавили близо 278 тона злато, за които са заплатили 10,4 млрд. долара по средните цени за тази година.

Общите златни резерви на борсово търгуваните фондове по този начин надминават близо два пъти тези на Швейцарската централна банка, които възлизат на 1040 тона. Количеството на притежаваното злато от борсово търгуваните фондове достигна рекордните 2078 тона на 19 юли.

Един от най-големите купувачи на злато е управляваната от Джордж Сорос инвестиционна компания Soros Fund Management. Джордж Сорос спечели 1 млрд. долара през 1992 г. чрез валутни интервенции срещу Английската централна банка. Той описа златото като "ултимативния балон" по време на срещата на Световния икономически форум в началото на тази година в Давос, Швейцария.

Според известния инвеститор и спекулант покупките на злато в началото на балона са „рационални“.

Soros Fund Management е продала през второто тримесечие над 341 хил. акции на SPDR Gold Trust, който е най-големият борсово търгуван фонд в света, който залага на злато. Компанията на Сорос обаче все още е собственик на над 5 млн. акции от фонда, които се равняват на почти 16 тона злато.

Златото е поскъпнало с 13% от началото на тази година, докато индексът MSCI World се е понижил с 8 на сто, а цените на 24-те най-използвани суровини са намалели средно с 10%. Цената му се е повишила четирикратно от началото на 2000 г. насам.

Търсенето на злато от страна на инвеститорите бе в размер на 1901 тона през 2009 г., като надмина нуждите на бижутерската индустрия от 1759 тона злато за първи път през последните три десетилетия.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Прогнозират поскъпване на медта с 40% до 2013 г.

Прогнозата на Credit Suisse се основава на предвиждания за структурен дефицит при доставките на мед

Цената на медта на световните пазари до 2013 г. може да се повиши с около 40%, превишавайки границата от 10 хил. долара за тон мед, прогнозират анализатори от Credit Suisse, съобщи Интерфакс.

От Credit Suisse отбелязват, че цената на този метал на Лондонската борса за метали с доставка през ноември само за днешния ден се е повишила с 0,2% до 7150 долара за тон мед.

Прогнозата на анализаторите са поскъпването на медта през следващите 2-3 години се основава на предвижданията за структурен дефицит на доставките.

От Credit Suisse обясняват, че „световните запаси на мед продължават да се съкращават, а в същото време добивът от разработката на нови рудници изглежда недостатъчен“. Същевременно прогнозите са за връщане на световното търсене на мед към пиковите равнища от преди икономическата криза.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Стоманолеярният завод в Плевен с нов собственик

Продадени са акциите на Подемстрой маш 1 ЕООД, представляващи 93,7% от капитала

Стоманолеярният завод в Плевен Метаком СЛЗ АД е с нов собственик, след като през миналата седмица Централен депозитар е регистрирал продажбата на 890 484 акции, или 93,7% от капитала на дружеството.

Въпросните акции съответстват на пакета на Подемстрой маш 1 ЕООД. От дружеството потвърдиха, че са продали акциите си, но отказаха да уточнят кой е купувачът.

От основаването си през 1965 г. заводът произвежда фасонни отливки по метода на стационарното леене в пясъчно-глинести форми. В началото се е произвеждала само въглеродна стомана, а с течение на времето се разширява гамата от метали, като през последните 16 години се произвеждат и различни видове чугун.

Около 60% от продукцията е предназначена за българския пазар, а останалите 40% са за клиенти от Германия, Австрия, Англия, Франция и Чехия.

Според уеб страницата на дружеството то има 215 служители и 105 дка площ.

Отчетът на Метаком СЛЗ АД показва 6 млн. лв. приходи от продажби през 2009 г., спад с 44%, спрямо 10,8 млн. лв. продажби през 2008 г.

За миналата година загубата е 1,08 млн. лв., спрямо печалба от 625 хил. лв. за 2008 г.

За 2008 г. печалбата преди лихви, данъци, амортизации и обезценки (EBITDA) е била 1,3 млн. лв., а за 2009 г. EBITDA е отрицателна в размер на 202 хил. лв.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Индия мисли да забрани износа на желязо заради Китай

Китайската икономика поглъща огромна част от ресурса на Индия, което заплашва индийската икономика

Правителството на Индия предлага забрана на износа на желязна руда, за да може да се осигурят нуждите на вътрешния пазар в бързо развиващата се държава. Основна причина за това е Китай, който жадно поглъща огромна част от ресурса на страната, пише Financial Times.

„Ще бъде добре да се въведе пълна забрана за износ на желязна руда, тъй като тя е невъзобновяем ресурс. Веднъж, когато го изчерпаме, повече няма да го получим“, заяви секретарят на министерство на стоманата в Индия Атол Чатурведи.

В момента в Индия се води разгорещен дебат относно протекционизма в сектора на ресурсите, като с особена сила се поставя въпросът защо се изнасят големи количества суровини за съседен Китай.

Китай разполага с далеч по-големи залежи на метали, но въпреки това изкупува значителни количества от суровината от индийски износители. Около половината от годишния добив на желязо в Индия, който е 220 млн. тона, се изнася за Китай.

Индия е четвърта по големина на добива на желязо в света, като разполага доста сериозни залежи от въглища, боксит и други метали.

Досега правителството на страната правеше опити за ограничаване на износа чрез наказателни мита и квоти, но това явно не дава нужните резултати. Ситуацията пък стана още по-сложна през април, когато Китай забрани вноса на нискокачествена желязна руда от Индия.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Среброто ли е новото злато?

Металът има широко приложение в индустрията, а по-ниската му цена го прави атрактивен за по-широк кръг инвеститори

Някога среброто е било по-скъпо от златото. Тези времена обаче отдавна са отминали, като такава е била ситуацията далеч назад в историята. В момента обаче много анализатори вярват, че среброто може отново да придобие по-престижен статут и дори да измести златото като предпочитан актив.

Това се обосновава с двойната функция на среброто – от една страна, също като златото, то е благороден метал с дългогодишен статут на средство за запазване на стойността в моменти на криза, а от друга, то си остава индустриален метал с все по-широко приложение.

Индустриалното приложение на метала, както и рисковият му профил дават предимства спрямо златото. Ако силният интерес на инвеститорите остане, може да очакваме значителен ръст в цената на среброто, се казва в анализ на немския вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung.

“Не е невъзможно годишното потребление на сребро в индустрията да скочи с 40 на сто през следващото десетилетие“, заявява Волфганг Росбау, експерт по пазарите на суровини от Metallhandelsgesellshaft. “В областта на соларните клетки се наблюдава значителен ръст на търсенето на злато, такава е тенденцията в пречистването на вода, електрониката и други“, посочва експертът.

Поради факта, че в повечето от тези области среброто не се рециклира, може да се очаква, че развитието им ще доведе и до по-голяма нужда от производство на сребро. В такъв случай, на фона на засилен интерес и от инвеститорите, със сигурност пред метала стоят добри дни.

До настоящия момент двойната функция на среброто не впечатляваше кой знае колко инвеститорите. Пазарните участници предпочетоха златото и по време на кризата неговата цена стигна 1 200 долара за тройунция – близо 70 пъти повече от цената на среброто, която е около 18 долара за тройунция.

Преди началото на кризата цената на златото бе по-малко от 50 пъти по-висока от тази на среброто. През 19-ти век пък превъзходството е било 11 пъти, показват данните. Мнозина инвеститори дори предпочитат да инвестират в класически индустриални метали като медта, които поскъпват значително при подем на икономиката, което не се случва в такава степен при среброто.

Много анализатори посочват, че рисковият профил на среброто е доста по-добър от този на класическите индустриални метали и дори от този на златото. Онези, които искат да се доверят на този съвет, могат да го направят най-лесно чрез инвестицията в сертификати, отразяващи движението на метала.

Един от най-добрите начини за такава инвестиция е сертификатът на Goldman Sachs върху лондонския фиксинг на среброто. При него няма такси, като единствен разход е разликата между цената купува и продава, която към момента е едва 2 цента.

Интересно за инвеститорите от Европа е това, че цената на среброто е в долари и освен на нейното възходящо движение трябва да се залага и на поскъпване на долара. В противен случай голяма част от печалбите може да бъде заличена лесно. За избягване на този проблем е създаден инструмент – сертификат Quanto, за който обаче има 4% такса за защита от валутен риск.

Независимо как се участва на пазара и дали среброто е предпочитан инструмент, следенето на неговата цена става все по-важно. Широката му употреба и статутът на благороден метал крият огромен потенциал за свиване на ценовата разлика със златото, а това е удобен модел за арбитраж.

И нищо чудно някой ден да се окаже, че среброто е новата "златна инвестиция" на трейдърите.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ОЦК е получил разрешение от МОСВ за увеличение на капацитета

(5OTZ / OTZK)

Капацитета за производствоо на олово ще бъде увеличен до 60 хил. тона годишно, при очаквани продажби за 2010 г. от 21 хил. тона

Оловно-цинков комплекс (ОЦК) АД е получил положително решение от Държавната експертна комисия при Министерство на околната среда и водите (МОСВ) по ОВОС (оценка за въздействието на околната среда) на „Ново оловно производство” в ОЦК АД, съобщи мажоритарният акционер в дружеството Интертръст холдинг АД.

Решението е получено в петък, 9 юли 2010 г.

Инвестицията ще доведе до вдигане на производството на олово до 60 000 тона годишно по най-съвременната и екологически чиста технология за производство на олово в света – AUSMELT, Австралия, заявяват от Интертръст. За сравнение за 2010 г. се предвижда производство на 21 хил. тона олово.

Модерната автогенна технология Ausmelt за директно топене на сулфидни оловни концентрати се характеризира с липса на стадий агломерация, оказващ най-голям негативен ефект върху околната среда при класическите технологии за производство на олово, използвани в България в момента.
 
Основни предимства на технологията Ausmelt според Интертръст са:
- повишаване степента на извличане на оловото (минимум 3%);
- повишаване степента на извличане на съпътстващите метали мед, сребро и др.;
- ефективна преработка на вторични цинко-съдържащи суровини;
- драстично намаляване на емисиите на серен диоксид, прах и тежки метали до стойности, значително под изискванията на световните и европейски нормативи;
- решително подобряване условията на труд на работещите;
- получената като отпадък шлака ще бъде абсолютна безвредна за околната среда, годна за използване като инертен материал в строителството.

Още по темата
"Предстоят редица рутинни действия (проектиране, получаване на лицензии, разрешителни и пр.), 24 месеца след осъществяването на които смятаме, че ще стартираме новото производство, пускайки новата инвестиция (около 45 млн. евро) в производство", казват от мажоритарния собственик.

В същото време в пълен ход са и работите по другата значима инвестиция в ОЦК АД – „Реконструкция на Цинково производство”, заявяват от мажоритаря на ОЦК.

След завършването на двете инвестиции и пускането им в действие ОЦК АД ще произвежда около 45 000 тона цинк и 60 000 тона олово годишно.

За последните 12 месеца акциите на ОЦК поевтиняват с 11,4% до 10,8 лв. за акция и остават над 10 пъти под рекордните 122 лв. за акция от октомври 2007 г.

 

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Мощен ръст на среброто, златото на крачка от нов рекорд

Поскъпването на благородните метали стана въпреки поскъпването на американския долар спрямо еврото

Златото и среброто постигнаха значителни повишения днес, което изведе жълтият метал съвсем близо до нов исторически рекорд. Интересното е, че това се случва на фона на поскъпване на американския долар, което е нетипично за пазарите на суровини.

Цената на златото с доставка през август поскъпна с 23,10 долара, или 1,9 на сто, до 1 240,80 долара за тройунция. Това е само на крачка от историческия рекорд от 1 243,10 долара за тройунция.

Гласувай
Според анализатори, цитирани от Market Watch, седмицата ще бъде доста нестабилна за пазара на злато, като е доста вероятно металът да постигне нов рекорд. Причина за това е желанието на голямо количество пазарни участници да преструктурират инвестиционните си портфейли.

От високия интерес към златото се възползва и среброто, което поскъпна с цели 5 на сто до 18,16 долара за тройунция.

Това се случва при относително стабилна търговия на валутните пазари, където двойката евро/долар остава в близост до най-ниското си ниво за последните четири години. От старта на седмичната търговия двете валути остават под границата от 1,20 долара за едно евро.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

При изкупуване на метални отпадъци от днес искат сертификат за произход

За неспазване на новите изисквания на Закона за управление на отпадъците глобата е до 200 хил. лв.

Изкупуването на метални отпадъци от елементи и части от обществена инфраструктура (в т.ч. части от подвижни ж.п. състави, релси, елементи от спирачни системи на влакове и др.) от днес вече става само на основание представяне на сертификат за произход на отпадъците, издаден от техния притежател (ако е дружество, което ги е бракувало) или на база декларация, в която са попълнени личните данни на физическите лица, които ги предават и с която те декларират, че предаваните отпадъци са тяхна лична собственост.

Това е записано във влизащите в сила от днес промени в Закова за управление на отпадъците, посочват от Българска асоциация по рециклиране (БАР).

Оттам обясняват още, че при всяко последващо предаване на материалите, те следва да имат удостоверение за произход, което да доказва ясно източника на отпадъците и количеството му. Всички лични данни на лицата, които са предали отпадъците, се записват в регистрите за покупки, които търговците са длъжни да водят на своите площадки, непосредствено след извършване на сделката.

За неспазване на тези изисквания са предвидени глоби и имуществени санкции към търговците с метални отпадъци, които са драстично повишени, подчертават от асоциацията - от 10 хил. лв. до 30 хил. лв., а при повторно нарушение санкцията е от 60 хил. лв. до 200 хил. лв.

При системни нарушения на условията за извършване на търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали се отнема лицензът на търговеца. Нов момент след отнемането е, че заповедта на министъра на икономиката и енергетиката вече има предварително действие, т.е. търговецът е длъжен да спре работата си, независимо че има право да обжалва акта в съда.

БАР вече е предприела действия по съставяне на списък на нелицензираните пунктове с отпадъци, посочват от асоциацията. Той ще бъде оповестен на контролните органи веднага след изготвянето му и БАР ще настоява за предприемане на най-строги мерки срещу нелигитимните търговци.

В момента в страната има лицензирани около 900 фирми за търговия с отпадъци от черни и цветни метали, като те стопанисват повече от 2500 площадки.


 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Цената на златото: Радар за недоверието към валутите

Неудържимото нарастване на държавния дълг и липсата на разумни икономически и фискални реформи рушат доверието към долара и еврото

Златото се придвижи към нови върхове, като поскъпна до рекордните 1 249,40 долара за тройунция на 14 май. На пръв поглед причина за това станаха страховете, че правителствата на Гърция, Испания, Португалия и Италия може да се удавят в огромния дълг, който са натрупали с неразумната си фискална политика.

Известните икономисти Кармен Райнхарт и Кен Рогоф показаха наскоро в свое проучаване колко лошо се отразява големият дълг на държавите на техните икономики. Оказва се, че страните с държавен дълг над 90% от техния БВП, са имали два пъти по-слаб икономически растеж през последните 200 години от тези с дълг под 30%.

Именно безразсъдното натрупване на дълг от правителствата на някои държави в еврозоната, на фона на лошите перспективи пред техните икономики, кара финансовите пазари да се съмняват в това дали спасителният план за еврозоната ще бъде успешен.

Не е изключено правителствата да злоупотребят с местната валута, за да се справят с растящия си държавен дълг, а това неминуемо ще доведе до силна инфлация. Недоверието към валутите и способността на правителствата да използват разумни мерки, за да се справят с кризата, повиши до рекорд цената на златото, което се възприема като сигурно убежище в периоди на инфлация.

Именно засилването на притесненията от висока инфлация са една от слабостите на спасителния план на ЕС, МВФ и ЕЦБ според Стоян Михайлов, финансов анализатор в инвестиционния посредник „Делтасток“ АД.

„Като краткосрочен негатив на спасителния план на ЕС и МВФ може да се отчете възобновения страх в инвеститорските среди от ускоряване на инфлационния процес, който се материализира в почти 6%-но поскъпване при златото – актив, който е традиционно убежище в подобни ситуации“ - посочи той за Investor.bg.

Според него в средносрочен план държавите, обект на спасителния план, ще попаднат под огромен натиск заради рестрикциите, които ще трябва да наложат върху фискалната си политика, но това ще бъде цената, която те трябва да платят за създалата се ситуация.

Като цяло той одобрява предприетите през миналата седмица извънредни мерки заради няколкото важни послания в икономически и политически аспект, които те са донесли.

„Стабилизационният пакет е достатъчно голям, за да задоволи нуждите от финансиране на проблемните икономики, дори и през следващите две години, но по-важна в случая е декларираната политическа воля за изход от ситуацията, както и относителната бързина, с която бе прието безпрецедентното решение. Основният акцент обаче е участието на МВФ с допълнителните 250 млрд. евро, тъй като тази институция е доказала способността си да контролира усвояването на средствата, които предоставя, за разлика от европейската администрация.“

Андрей Стойчев, валутен дилър в „Делтасток“, допълва, че в положителна посока действа още и подкрепата от Федералния резерв, който реши да предостави неограничен ресурс за суапови операции с ЕЦБ, за да се предпази финансовата система от неликвидност. Така според него ще може да се избегне ефектът, причинен от фалита на инвестиционната банка Lehman Brothers.

Той посочва, че единната европейска валута ще продължи да остъпва, защото основният проблем, предизвикал кризата, ще се запази в перспектива. Това са големите бюджетни дефицити на страните от еврозоната, които ще допринасят за натиска върху финансовите пазари, и в частност върху еврото.

Но не само европейските страни имат високи нива на дълг. Същият проблем тежи на повечето развити икономики, като САЩ, Япония и Великобритания. Държавният дълг на САЩ надхвърля 90% от БВП през 2008 г. и се очаква да стигне 100% заради мащабните мерки за реформа в здравната система. На едно американско домакинство се падат над 180 хил. долара държавен дълг, а това причислява най-голямата икономика на света към групата на свръхзадлъжнелите.

Именно с високите нива на дълг в САЩ може да се обясни необичайното явление през миналата седмица, когато златото поскъпна въпреки възхода на щатския долар. Златото, подобно на повечето важни метали и суровини, се търгува в долари, а когато доларът расте, цената му в други валути също се увеличава.

Според Дейвид Розенберг, бивш главен икономист на Merrill Lynch, поскъпването на златото срещу всички основни валути, както и срещу другите алтернативни инвестиции, като петрола и металите, показва, че на златото все повече се гледа като на валута, а не само като на убежище в периоди на финансова несигурност.

Разбира се поскъпването на златото винаги може да се окаже краткосрочен ефект от гръцката криза, предизвикан от страховете и спекулациите на пазара.

При всички положения обаче рекордната цена на златото подсказва на правителствата и централните банки, че е крайно време да си възвърнат изгубеното доверие, като обвържат финансовата подкрепа за задлъжнелите страни със сериозни фискални, финансови и икономически реформи.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Цената на медта – следващият балон?

Пазарен анализатор предупреждава, че цената на метала е на неоправдано високи нива

Инвеститорите не трябва да се успокояват от стабилизирането на пазарните настроения след новината, че на Гърция ще бъде помогнато и тя ще се справи с дълговите си проблеми.

Пазарният анализатор Дейвид Трелкелд предупреждава, че на ход е следващата пазарна катастрофа – този път за инвестиращите в мед, предава CNBC.

Трелкелд, който е президент на търгуващата с метали компания Resolved, вярва, че въпреки скорошното отстъпление в цената на медта, металът остава силно надценен. Прогнозата на специалиста е, че цената на медта ще се срути до 1 долар за паунд, което е истински срив спрямо настоящата цена от около 3 долара за паунд.

Основна причина за мрачните очаквания е Китай, където заради бързата експанзия е увеличен драстично капацитетът на добив. Така предлагането в света се увеличава силно на фона на ограничаващо се потребление.

„През миналата година потреблението на мед бе 5 млн. тона, а производството на Китай – 4 млн. тона. На този фон азиатската страна е внесла 3 млн. тона, което означава, че има излишък от неизползвана мед от още 2 млн. тона“, посочва Трелкелд.

С други думи – Китай трупа запас от мед, който не потребява, разсъждава специалистът. „Това, до което се стига, е уникална ситуация, където има излишък, но въпреки това производството расте“, смята той.

Медта е ключов метал, който се използва в строителството и поради този факт той често може да се използва като индикатор за състоянието на този сектор от икономиката.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Златото е на път да отбележи втори месечен спад

Поскъпването на щатския долар намали привлекателността на инвестициите в ценния метал

Цената на златото пада с близо 1% по време на днешната търговия и е на път да отбележи своя втори пореден месечен спад през януари. Поскъпването на щатския долар през последните седмици направи по-малко атрактивни инвестициите във всички суровини и метали, които се търгуват в тази валута, предаде Bloomberg.

Доларовият индекс, който следи курса на щатския долар спрямо този на шест основни валути, стигна петмесечен връх днес. Доларът се засили отчасти заради новините около фискалните проблеми на Гърция, която е член на еврозоната. Силният ръст на щатската икономика също помогна за неговото поскъпване.

Златото, което е поевтиняло с 1,6% от началото на януари, обикновено се движи в посока, обратна на тази на щатския долар.

Златото с незабавна доставка поевтинява с 0,9% до 1 076,80 долара за тройунция. От началото на тази седмица ценният метал е поевтинял с 1,3%, което е третият му пореден седмичен спад. Априлските фючърси на златото поевтиняват с 0,5% до 1 079,10 долара за тройунция.

Цената на златото с незабавна доставка е паднала с 12% под рекордното си ниво в исторически план от 1 226,56 долара за тройунция, което бе отчетено на 3 декември 2009 г

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Производствените цени ускоряват ръста си през декември

По-високи цени са регистрирани в добивната и преработващата промишленост и производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ

През декември 2009 г. общият индекс на цените на производител, който включва цените на вътрешния и на международния пазар, се увеличава с 1,2% спрямо предходния месец, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). За ноември беше регистрирано увеличение от 0,5%.

През декември по-високи цени са регистрирани в добивната промишленост - с 4,2%, в преработващата промишленост - с 1,2% и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 0,5%.

В преработващата промишленост по-съществено увеличение на цените се наблюдава при производството на основни метали - с 4,5%, при производството на превозни средства, без автомобили - с 1,7% и при обработката на кожи; производството на изделия от обработени кожи без косъм - с 1,6%.

Общият индекс на цените на производител през декември 2009 г. се увеличава с 0,9% в сравнение със същия месец на 2008 г. В преработващата промишленост нарастването на цените на производител е 3,3% спрямо декември 2008 г. По-съществено увеличение е регистрирано при производството на основни метали - с 22,3%, при производството на химични продукти - с 12,3% и при производството на напитки - с 6,3%, а намаление се
наблюдава при производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 8% и при производството на хранителни продукти - с 5,2%.

Индексът на цени на производител на вътрешния пазар през декември 2009 г. е с 0,9% над равнището от предходния месец. Увеличение на цените има в добивната промишленост - с 4,6%, в преработващата промишленост - с 0,9% и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 0,2%.

В преработващата промишленост по-значително увеличение на цените спрямо предходния месец се наблюдава при производството на машини и оборудване, с общо и специално предназначение - с 0,6% и при производството на напитки - с 0,5%, а намаление е отчетено при производството на химични продукти - с 0,5% и при ремонта и инсталирането на машини и оборудване - с 0,4%.

Индексът на цени на производител на вътрешния пазар през декември 2009 г. намалява с 0,7% в сравнение със същия месец на 2008 г. Цените спадат в преработващата промишленост - с 0,5% и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 5,4%, докато в добивната промишленост е
регистрирано увеличение - с 24,5%.

Намаление на цените в преработващата промишленост спрямо декември 2008 г. е отчетено при: производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 8,8%; производството на хранителни продукти - с 4,3%; производството на изделия от други неметални минерални суровини - с 3,5%. Увеличение на цените се наблюдава при: производството на химични продукти - с 6.3%; производството на превозни средства, без автомобили - с 5,9%; обработката на кожи; производството на изделия от обработени кожи без косъм - с 4,9%.

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Силно начало на новата година за медта, 140% ръст за 2009

Основният фактор за движението в цената е търсенето от Китай

Цената на медта се повишава за девети пореден ден на борсата в Шанхай днес, което е най-продължителното рали за последните четири години, предаде Bloomberg. Причина за това станаха данните за разрастването на производствения сектор на САЩ и Китай, които загатват за увеличаване на търсенето на метала.

Медта поскъпна със 140% през изминалата година и в това отношение се представи по-добре от всички метали, използвани в производствения и строителния сектор. Основният фактор за това стана вносът на мед в Китай, който достигна рекордно висока стойност, след като страната изпревари САЩ по потребление на мед.

За сравнение, цената на златото се повиши с около 25% през 2009 г.

По време на първата сесия за новата година цената на медта стигна най-високото си ниво за последните 16 месеца на борсите в Ню Йорк, Лондон и Шанхай. За това допринесе поевтиняването на долара и първата за последните 13 години стачка на работниците във втората по големина медна мина – чилийската Чукикамата.

Медта с доставка през април поскъпва с 0,8% до 60 490 юана (8 859 долара) за тон на борсата в Шанхай. Цената на метала на борсата в Лондон стигна близо 7 500 долара за тон вчера, а на борсата в Ню Йорк медта се търгуваше срещу 3,4675 долара за паунд (0,454 кг), което е рекордно високо ниво от септември 2008 г.

Цените на медта скочиха по време на жилищния бум в средата на изминалото десетилетие, от около 1,5 долара за един паунд през 2004 г. до близо 4 долара през 2007 г. Приближаването на цената на медта до нивата, близки до времето на бума обаче, може да превърне метала в следващия балон на финансовите пазари.

От друга страна очакваното увеличение на китайската и индийската икономика през 2010 г. неминуемо ще доведе до по-голямо търсене заради планираните в двете страни мащабни инвестиции в производството на електрически и хибридни автомобили, както и в проекти за подобряване на местната инфраструктура.

Медта има ключово значение за индустрията заради своята широка употреба. Тя се използва за окабеляване за далекосъобщителни мрежи, производство на тръби за водопроводи, автомобили и компютри. Това превръща медта в един от най-важните ориентири за това дали компаниите планират да увеличат производството си.

Ето защо някои икономисти наричат метала "Доктор Мед” заради способността му да предскаже тенденциите в икономиката. Други обаче обясняват растящите цени на не само на медта, но и тези на златото, среброто и петрола, с борсовите спекулации и поевтиняването на долара с 4,2% спрямо основните валути през 2009 г.



{START_COUNTER}